Czy Rodzic to klient roszczeniowy, a Dyrektor placówki zamkniętym na głosy Rodziców urzędnikiem? Dlaczego, mimo wspólnego celu, komunikacja między Rodzicem a Dyrektorem (kierownikiem placówki) nie zawsze układa się po myśli obu stron?

 

Dwie perspektywy, jeden cel

Nie ma wątpliwości, że Rodzice oraz Dyrektorzy przedszkoli dążą do tego samego. Chcą zapewnić dzieciom jak najlepszą przestrzeń do rozwoju. Dyrektorzy to przedsiębiorcy, którzy kierują placówką. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, dobrać wykwalifikowaną kadrę, dobrze zorganizować pracę opiekunów, zadbać o jakościowe zajęcia dodatkowe, pilnować finansów placówki i rozsądnie nimi zarządzać. Rodzice kładą nacisk na domową atmosferę, zaangażowaną kadrę, poczucie bezpieczeństwa, dobrą edukację, rozwijającą zabawę, zdrowe jedzenie itp. Oczywiście to tylko przykładowe priorytety, ale na pierwszy rzut oka widać, że są one spójne. Dlaczego zatem relacja Rodzic-Dyrektor nie zawsze jest wzorcowa?

 

Jak budować komunikację w przedszkolu
Photo by rawpixel.com on Unsplash

 

Komunikacja jako środek do osiągnięcia harmonii

Kluczem jest komunikacja. Dyrektorzy robią wszystko, aby ich placówka działała, jak należy i z pewnością są sfrustrowani, kiedy spotykają się, z ich zdaniem, niezasadnymi zarzutami Rodziców. Rodzice natomiast mają wymagania w stosunku do miejsca, któremu powierzają najważniejszą istotę w ich życiu. Mimo że potrafią wymienić swoje oczekiwania, w stosunku do przedszkola, tak naprawdę tego, co potrzebują najbardziej, jest informacja. Chcą wiedzieć, co ich dziecko robi, kiedy nie są razem, jak się socjalizuje z grupą, czy wydarzyło się dziś coś ciekawego, jak dziecko jest wspierane przez opiekunów w trudnych chwilach, a przede wszystkim chcą mieć poczucie, że Dyrektor i pracownicy placówki są zawsze gotowi i chętni do rozmowy. Na nic się nie zdadzą zatem starania Dyrektorów i Opiekunów, jeśli Rodzic nie będzie o tym poinformowany. Co z tego, że Opiekunowie cały dzień robią wszystko, aby dzieci czuły się bezpieczne – przytulają, wspierają i nawiązują coraz to silniejszą relację z dzieckiem, skoro na koniec dnia Rodzic usłyszy tylko „wszystko było w porządku„.

 

Nowa jakość relacji Rodzic-Dyrektor

Odpowiedzialność za komunikację ponosi Dyrektor. To on jest zarządzającym nie tylko placówką, ale również relacjami. Czego zatem dopilnować i jak zorganizować komunikację w przedszkolu?:


  1. Zdawanie jak najobszerniejszej relacji na koniec dnia przez Opiekunów.
  2. Organizowanie cyklicznych konsultacji z Opiekunem.
  3. Stałe dyżury Dyrektora, w czasie których Rodzice mogą umówić się na rozmowę.
  4. Zebrania Rodziców, w trakcie których można porozmawiać o grupie.
  5. Dobrze zorganizowana komunikacja grupowa (zamknięta grupa na FB, maile z ważnymi komunikatami, system do zarządzania placówką i komunikacją, np. EduFox).

Ważne, żeby zawsze mieć na uwadze dwa typy komunikacji i dobrze je zorganizować. Pierwszy to komunikacja bezpośrednia, dzięki której Rodzic jest zaangażowany w życie placówki i dobrze poinformowany o sytuacji swojego dziecka, dzięki czemu ma poczucie bezpieczeństwa. Drugi to komunikacja zapośredniczona, która powinna być prowadzona w jednym miejscu, tak aby Rodzic nie musiał szukać informacji raz na FB, raz w mailu, a raz w sms’ach. Systemy do zarządzania placówkami edukacyjnymi (typu EduFox) nadają się do tego idealnie. Nie tylko pomagają w zarządzaniu placówką i jej finansami, ale również organizują komunikację z Rodzicami.

Warto również cyklicznie pytać Rodziców o opinię dotyczącą funkcjonowania placówki.

Jak zorganizować badanie wizerunku przedszkola (satysfakcji klienta), dowiesz się TUTAJ.

edufox oprogramowanie dla przedszkola