Są wokół nas, dzielimy z nimi przestrzeń, a tak mało o nich wiemy. Ci, którzy myślą, że rośliny działają bezrefleksyjnie, mocno się zdziwią. Peter Wohlleben, leśnik i autor serii książek Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisał tym razem książkę dla dzieci.

 

O czym szumią drzewa (wyd. Otwarte) z pewnością okaże się takim samym bestsellerem jak dwa wcześniejsze tytuły. W czym tkwi fenomen jego książek? Na pewno w tym, że dzięki autorowi, zyskaliśmy dostęp do wcześniej głęboko skrywanej wiedzy. Co więcej, autor z premedytacją przekłada reguły rządzące leśną fauną i florą na pojęcia dotąd zarezerwowane dla opisywania ludzkiego życia. Dzięki temu łatwiej nam zrozumieć, jak funkcjonuje życie w lesie. Ta personifikacja daje genialny efekt. Uczy nas pokory. Musimy przecież w końcu przyjąć do wiadomości, że jesteśmy współodpowiedzialni za los naszej planety i w naszym interesie jest wspieranie wszystkich przejawów życia. Aby jednak je wspierać, niezbędna jest wiedza. Dzięki Petrowi Wohllebenowi, mogą ją posiąść i dzieci i dorośli.

 

O czym szumią drzewa Peter WohllebenO czym szumią drzewa, to książka pełna ciekawostek, quizowych pytań i zadań. Dorośli, jeśli myślicie, że to kolejna książka dla dzieci, w której zawarte są informacje dobrze wam znane, z pewnością się mylicie. Czy wiedzieliście, że drzewa okazują strach, komunikują się między sobą, wspierają słabsze jednostki, mają opracowany system wymiany informacji, a nawet prowadzą wojny? Domyślacie się, które drzewa są samotnikami, a które preferują rodzinne życie i jak egzekwują swoje potrzeby? To fascynująca wiedza, która uwrażliwia i nie pozwala dłużej ignorować tak bogatego i skomplikowanego ekosystemu, który jest obok nas.

 

Autor nie poprzestaje na przedstawieniu leśnego życia drzew. Skrupulatnie opisuje również życie zwierząt i uczy jak się wobec nich zachowywać. Poświęca również wiele miejsca miejskiej florze i wyzwaniom, jakie przed nią stoją.

 

książka Petera Wohllebena

 

Jestem przekonana, że Peter Wolhlleben przyczyni się do rewolucji w naszym myśleniu na temat roślin oraz zwierząt i pomoże zrozumieć, jak bardzo wiele nas łączy. Nauczy szacunku i empatii do wszystkich przejawów życia i zaszczepi wolę do pokojowej koegzystencji. My, dorośli, może zmienimy nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i chociażby spróbujemy bardziej intencjonalne aranżować własne balkony i ogródki, w zgodzie z naturą i potrzebami roślin, a nie jedynie zgodnie z naszym zachciankami. Mam cichą nadzieję, że odłożymy piły i sekatory, a formy typu bonsai staną się niepraktykowaną już formą i przykładem krzywdy zadawanej roślinom.

 

O czym szumią drzewa to przewodnik po lesie i jego mieszkańcach. To również odtrutka na antropocentryzm oraz lekcja pokory, emapatii i szacunku nie tylko dla dzieci. Niezbędna pozycja w domowej oraz przedszkolnej bibliotece.

 

edufox oprogramowanie dla przedszkola