Czy oglądanie bajek to samo zło? Temat dosyć kontrowersyjny, jednak zarówno jako nauczyciel jak i mama przedszkolaka polecam oglądanie bajek w języku angielskim. Uważam, że  oglądanie kreskówek to jeden z najprostszych i najbardziej wydajnych sposobów zanurzenia dziecka w anglojęzycznym świecie. Pamiętajmy jednak, aby oglądanie bajki w języku obcym przyniosło korzyści nie zostawiajmy samego dziecka wpatrzonego w szklany ekran. Wybierzmy wspólnie kreskówkę oraz oglądajmy z nim choćby fragment i reagujmy na to co się dzieje, nazywajmy emocje, tłumaczmy niezrozumiałe słowa lub sytuacje.

Aby ułatwić wybór anglojęzycznych kreskówek opracowałam listę tych, które według mnie są warte obejrzenia i służą zabawie a przede wszystkim zawierają treści edukacyjne oraz wychowawcze.

Peppa Pig

Jest to  najbardziej znany brytyjski serial dla dzieci w wieku przedszkolnym, opowiadający codzienne życie świnki Peppy.  Początkowo byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej bajki, ale w wersji oryginalnej bardzo ją polubiłam, w szczególności  za przedstawianie sytuacji wyjętych z życia np. Peppa w przedszkolu, Peppa w odwiedzinach u dziadków czy też Peppa na wakacjach. Ponadto język jest naturalny, przystępny i zrozumiały – za co ogromny plus!

Super Wings

Jest to amerykańsko-chińsko-południowokoreańska kreskówka, opowiadająca o drużynie samolotów, które potrafią zmieniać się w roboty. W każdym odcinku Jett- główna postać, leci w różne miejsca na świecie, by dostarczyć jakiemuś dziecku zamówioną paczkę. Na miejscu rozwiązuje również problemy, które się pojawiają. Świetna bajka, która przedstawia wartości tj. niesienie pomocy innym, ciekawość świata. Bardzo przyjazna dla najmłodszych, ponieważ nie ma w niej agresji, ani negatywnych postaci.

Topsy and Tim
 

Jest to brytyjski serial dla dzieci bazujący na serii książek autorstwa Jean i Garetha Adamsonów. Bohaterami są pięcioletnie bliźnięta, Topsy and Tim, którzy przeżywają blaski i cienie codziennego życia rodzinnego. Każdy odcinek jest świetny zarówno od strony treści edukacyjnych jak i narzędzi wychowawczych. Przykładowe tematy odcinków: Mycie samochodu, Przedstawienie, Pomaganie tacie, Nowy dom, Nowe zwierzątko.  Polecam serdecznie!

Postman Pat

Jest to brytyjski serial animowany dla dzieci, opowiadający przygody Pata, listonosza z fikcyjnego miasteczka Zielona Dolina (ang. Greendale) w hrabstwie Yorkshire, który wraz ze swoim biało- czarnym kotkiem roznosi listy i paczki. „Postman Pat” jako kreskówka spełnia funkcje wychowawcze, nie ma w niej bohaterów negatywnych, a występujące postacie nigdy się nie kłócą, za to zawsze pomagają sobie nawzajem. Ponadto w każdym odcinku pojawiają się ci sami bohaterowie, dzięki czemu najmłodszy widz oglądając go, czuje się jak w domu, gdyż nie występują obce osoby. To samo tyczy się obcych miejsc i przedmiotów. Jest to absolutny brytyjski hit!

Bing

Jest to brytyjski serial animowany, opowiadający o trzyletnim króliczku o imieniu Bing, który jest bardzo ciekawy świata. Jego przygody do złudzenia przypominają codzienność dzieci w wieku przedszkolnym.  Każdy odcinek zaczyna się typową dziecięcą czynnością, z którą muszą poradzić sobie bohaterowie: Bing, jego opiekun Flop oraz jego przyjaciele. Mimo chęci nie zawsze im się udaje, napotykają różne trudności, popełniają błędy, na których się uczą. Czasami króliczkowi brakuje doświadczenia, aby przewidzieć skutki swojego zachowania. Przykładowe tematy odcinków: Odkrwycy przyrody, Rosnę, To nie Twoje, Opieka nad Flopem.  Bajka warta obejrzenia!

edufox oprogramowanie dla przedszkola