Dzisiejsza edukacja przeżywa sporą rewolucję. Pojawia się coraz więcej świadomych rodziców i nauczycieli. Coraz większa ilość przedszkoli przebudza się z wieloletniego letargu i próbuje powoli, z coraz lepszym skutkiem wprowadzać elementy nowej edukacji.

Zwiększa się również świadomość rodziców, którzy samodzielnie poszukują najlepszych edukacyjnych rozwiązań dla swoich dzieci. Wielu z nich chętnie podejmuje się stworzenia odpowiednich warunków, do jak najpełniejszego rozwoju w swoim domowym zaciszu.

Wszystkie takie podejmowane działania pomiędzy narodzinami dziecka, a 6 rokiem życia określić możemy sformułowaniem Wczesnej Edukacji Dziecięcej.

Jest to „wspieranie rozwoju dziecka poprzez tworzenie okoliczności sprzyjających gromadzeniu wiedzy i nabywaniu umiejętności w sposób naturalny i spontaniczny w różnych sytuacjach, w których dziecko się znajduje” (www.eduentuzjasci.pl)

Aby rozpocząć swoją przygodę z wczesną edukacją należy wykonać trzy bardzo ważne kroki:

KROK 1 – OBSERWACJA DZIECKA

To pierwszy i bardzo ważny krok wykonany w stronę edukacyjnego wyzwania. Myśl przewodnia, która powinna nam przyświecać to „czekaj cierpliwie i obserwuj”. Przygotuj sobie notes, w którym przez kolejne 7 dni będziesz zapisywał swoje notatki i spostrzeżenia. Pamiętaj, aby nie ingerować lecz stać z boku i tylko obserwować. Oczywiście wyjątkiem są tutaj sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu dziecka. Wykaż się otwartością na to, co widzisz, choć nie zawsze jest to zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Nie oceniaj, nie wydawaj wyroków. Skup się tylko na obserwacji i robieniu notatek. Jest kilka pytań, które warto sobie zadać w trakcie trwania całego procesu:


  • Czym dziecko zajmuje się najczęściej?
  • Ile czasu trwa poszczególna działalność?
  • Czego unika a co wybiera najczęściej?
  • W jaki sposób sygnalizuje swoje potrzeby?
  • Czy każde wybrane zadanie doprowadza do końca?
  • Czy potrafi powrócić do przerwanej czynności?
  • Czy działa w sposób przemyślany, czy chaotyczny?
  • Jakie emocje mu towarzyszą w przebiegu całego tego czasu?

Wczesna edukacja dziecięca to dogłębna obserwacja, może pogłębić nasze relacje z dzieckiem oraz pomóc nam je zrozumieć. Powinna być ona: pełna miłości, szacunku, bardzo wnikliwa, cierpliwa i pokorna. Jeżeli jest prawidłowo przeprowadzona pomoże odnaleźć właściwą drogę pomocy dziecku w jego procesie wzrostu i rozwoju.

Gdy obserwacja zostaje zakończona, wszystkie nasze spostrzeżenia przeanalizowane przechodzimy do

KROKU 2 – AKCEPTACJI DZIECKA

Akceptacja jest jedną z ważniejszych potrzeb człowieka. Daje nam poczucie wewnętrznej harmonii oraz wolności, pozwala na bycie sobą.

Pozwalamy sobie na posiadanie zarówno zalet jak i wad oraz na popełnianie błędów.

Po przeprowadzeniu wnikliwej obserwacji dziecka nadszedł czas na zaakceptowanie tego, co zobaczyliśmy. Nie zawsze nasze obserwacje pokrywają się z wyobrażeniem dziecka, które nosimy w naszym umyśle. Czas na transformację myślenia i zmianę naszych poglądów. Zaakceptuj swoje dziecko z całą gamą jego wad i zalet, z silnymi emocjami, brakami i niedociągnięciami. To uzdrowi wasze relacje i pozwoli ci na przygotowanie programu zgodnego z wymaganiami twojego dziecka. Od tej chwili kieruj się zasadą „podążania za dzieckiem”. To ono będzie przewodnikiem waszej edukacyjnej drogi.

Jest jeszcze jedna rzecz o której koniecznie należy pamiętać. Aby w pełni zaakceptować swoje dziecko musisz zaakceptować samego siebie. Bez tego cały proces nie ma najmniejszych szans.

Kolejnym ważnym etapem jest

KROK 3 – PRZYGOTOWANIE OTOCZENIA

Według słów M.Montessori „dziecko chłonie swoje otoczenie: rzeczy, które widzi nie zostają tylko zapamiętane, stają się częścią jego duszy”.

Odpowiednio przygotowane otoczenie wspiera wewnętrzny rozwój malucha. Ważne jest tutaj uwzględnienie wrażliwych faz, które aktualnie przechodzi dziecko. Meble dostosuj do wzrostu dziecka i wymieniaj, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Oddziel miejsce odpoczynku od miejsca zabawy i nauki. Koniecznie przygotuj kącik artystyczny, w którym dziecko będzie mogło rozwijać swoje twórcze zainteresowania. Nie powinno zabraknąć kącika czytelniczego, w którym wspólnie będziecie odkrywać świat. Warto również pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu reszty domowych pomieszczeń. W przedpokoju zawieś wieszak na wysokości dziecka a w kuchni przygotuj jedną z dolnych szafek tylko na dziecięce akcesoria.

Ważne jest zapewnienie całkowitej swobody ruchu od najwcześniejszych miesięcy życia. Następnie stawiamy na jak największą samodzielność. Każda pomoc i zabawka powinna mieć swoje miejsce co uczy zasady zachowania porządku.

Gdy już wykonasz wszystkie te 3 kroki otworzy się przed Tobą cudowny świat edukacji ale takiej właściwie pojmowanej. Takiej, która kocha, a nie wymaga. Szanuje, a nie karze. Oby każde dziecko mogło uczestniczyć w takim procesie.

edufox oprogramowanie dla przedszkola