A dokładnie jaki mają wpływ wysokie technologie na rozwój dzieci?

Rewolucja technologiczna, której świadkami jesteśmy, nie tylko diametralnie zmieniła życie dorosłych, ale również mocno wpływa na rozwój dzieci, które niestety już od urodzenia coraz częściej mają z nią styczność.

Wysokie technologie, które codziennie bodźcują najmłodszych odbiorców to telefony, tablety, telewizory, smartfony, bilbordy reklamowe oraz grające zabawki. Badania pokazują, że mózg małego dziecka atakowany bodźcami wzrokowymi rozwija się gorzej. Wynika to faktu, iż obraz stymuluje prawą półkulę mózgu, zaś blokuje półkule lewą odpowiedzialną między innymi za rozwój języka. Dzieci poddawane stymulacji wysokimi technologiami w pierwszych trzech latach życia, rozwijają się wolniej poznawczo, przejawiają szereg niepokojących zachowań dotyczących umiejętności społecznych, wykazują brak zdolności zabawy. Ma to również wpływ na rozwój motoryczny dziecka, który jest tak ważny w początkowym etapie rozwoju.

Czas spędzony przed telewizorem, czy tabletem nie tylko wpływa źle na umiejętności poznawcze dziecka, ale również blokuje inne aktywności tj. zabawy z rówieśnikami, obserwację i kontakt z rodzicami. Naukowcy potwierdzają, że przestymulowanie obrazem wpływa na rozwój języka, wyobraźnię, umiejętności społeczne, zdolność skupienia uwagi i koncentracji oraz kreatywność.

Dzieci, które przebywają w pomieszczeniach, w których włączony jest telewizor czy muzyka, nawet nie oglądając go odbierają język jak dźwięk, nie przetwarzając znaczeń. W ten sposób dzieci przestają zwracać uwagę na język – te informacje nie są przesyłane do dalszego przetwarzania, bowiem mózg uznaje je za nieistotne. Wpływa to bardzo niekorzystnie na rozwój mowy oraz rozumienia u małego dziecka.

Skutki poddawania dziecka stymulacjom wysokimi technologiami u małego dziecka:

 1. Brak koncentracji na twarzy dorosłego, co powoduje brak rozwoju mowy, czy obniżony poziom umiejętności odczytywanie emocji.
 2. Brak uśmiechu na widok mamy czy taty, zaburzony rozwój emocjonalny. Dzieci oglądające telewizję nie są zainteresowane zabawą z rodzicami, wolą oglądać telewizję.
 3. Brak rozwoju języka, brak budowania pola wspólnej uwagi, brak gestu wskazywania palcem, sporadyczne reakcje na własne imię.
 4. Wolniejszy rozwój motoryki dużej i małej.
 5. Niechęć do oglądania obrazów statycznych np. obrazków w książeczce.
 6. Trudność w rozumieniu poleceń, która wynika z braku rozumienia mowy.

Wysokie technologie wpływają negatywnie nie tylko na rozwój mowy dziecka, ale również na jego zdrowie, umiejętności budowania relacji z rówieśnikami, późniejsze osiągnięcia szkolne i dorosłość.

Więcej informacji na temat wpływu samego telewizora znajdą Państwo tu: http://www.papuga.com.pl/telewizja-a-rozwoj-dzieci/

Literatura, która porusza tę tematykę:

 1. Teleogłupianie. O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci), Michael Desmurget (2012)
 2. Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci., Manfred Spitzer
 3. Zastygłe spojrzenie. Fizjologiczne skutki patrzenia na ekran a rozwój dziecka., Rainer Patzlaff
 4. Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg Carr N. (2012)
 5. iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości. Gary W. Small, Gigi Vorgan (2011)
edufox oprogramowanie dla przedszkola