Kiedy spada temperatura na zewnątrz czas na podwyższanie temperatury od wewnątrz. Najlepszym na to sposobem jest rozpoczęcie dnia od dobrego śniadania.

Dla dzieci dobre zapewne znaczy słodkie, co niestety stoi w sprzeczności z zaleceniami dietetyków, którzy odradzają spożycie cukrów w okresie częstych przeziębień. Co zatem proponować dzieciom w domach i przedszkolach, aby zjadły śniadanie ze smakiem i korzyścią dla zdrowia?

 

Jogurt

Z pewnością produktem, budującym florę mikrobiotyczną jelit i nadającym się na śniadanie jest jogurt. Wybierajmy te z dobrej jakości mleka, niesłodzone. Nabiał ma niestety również swoją ciemną stronę. Uważa się, że wzmaga on produkcję śluzu i flegmy. Warto zatem wybierać ten poddany procesowi fermentacji, a wyeliminować z diety świeże mleko krowie i sięgnąć po roślinne zastępniki, które można kupić lub z łatwością zrobić samemu.

 

 

Owies

Produkt bogaty w witaminę B, wspomagającą funkcjonowanie komórek zwalczających bakterie i wirusy. Nieśmiertelna owsianka będzie zawsze dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia. Warto dodać do niej rozgrzewające przyprawy, aby wzmocnić jej działanie. Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu klasyczna wersja ze startym jabłkiem i cynamonem. Może zdarzyć się tak, że ze względu na konsystencję nie każde dziecko polubi owsiankę. Z pewnością jednak żadne dziecko nie pogardzi ciastkami na drugie śniadanie, nawet jeśli zawierają płatki owsiane. Przepis na zdrowe i pyszne ciastka znajdziecie Tu.

 

Kasze

Kasze warto jeść na każdy posiłek i o każdej porze roku. Szczególnie jednak ich obecność w diecie jest istotna w okresie jesienno-zimowym. Na śniadania najłatwiejsza do przyrządzenia i do zaakceptowania przez dzieci będzie kasza jaglana, która ma właściwości wysuszające. Można do niej dodać ulubione bakalie, banana oraz posłodzić miodem. Sposobem na przekonanie dzieci do tej kaszy, będzie zrobienie z niej budyniu (wystarczy na koniec gotowania dodać niewielką ilość mleka, zmiksować z ulubionymi dodatkami i dosłodzić do smaku miodem, syropem z agawy lub klasycznie polać domowym sokiem z malin). Kasza jaglana nadaje się również do przyrządzania wegańskich deserów oraz pasztetów, ze względu na właściwości spajające. 

budyń z kaszy jaglanej
Photo by Brooke Lark on Unsplash

Czym popić śniadanie?

Warto przyrządzić ciepły napój do śniadania, aby dodatkowo się rozgrzać. Dobrym pomysłem będzie herbata z malin lub dzikiej róży, napar z kurkumy i imbiru lub po prostu ciepła woda z cytryną i miodem. Uzupełnianie płynów jest istotne nie tylko latem. W okresie przeziębień również nie możemy zapominać o odpowiednim nawadnianiu. Przyrządzanie napojów to z resztą dobra okazja do przemycenia kolejnych składników wspomagających odporność dziecka.

 

edufox oprogramowanie dla przedszkola