Z okazji 60 urodzin LEGO postanowiłam przejrzeć strony internetowe w poszukiwaniu różnych inspiracji jak wykorzystać klocki nie tylko do budowania domu z tarasem czy też wieży, ale także do nauki języka obcego. Znalazłam kilka inspiracji, które trochę zmodyfikowałam. Pomysły pomocne w nauce języka obcego opisałam poniżej.

Jak możemy użyć klocków Lego do nauki języka obcego z naszymi dziećmi?

Nauka kolorów

Pierwsza propozycja to wykorzystanie do nauki kolorów. Podczas zabawy z synkiem w domu pokazywałam klocki w podstawowych kolorach i wspólnie powtarzaliśmy nazwy, a następnie budowaliśmy wieżę. Natomiast podczas wprowadzania kolorów w przedszkolu, zaproponowałam moim przedszkolakom wylosowanie z woreczka klocków LEGO i wspólnie zgadywaliśmy, w jakim są one kolorze.

 

 

Sortowanie

Wprowadzając kolory możemy również poprosić dzieci o posortowanie klocków według kolorów np. do właściwego kolorowego woreczka, miseczki czy też kubeczków. Ja użyłam miseczki z IKEA.

 

 

Nauka liczenia

Przy okazji wprowadzenia kolorów oczywiście nie tylko budowaliśmy wieżę, ale również liczyliśmy klocki. Proste zadanie a jednak mamy 2w1 naukę kolorów połączoną z nauką liczenia 😉

 

 

Cyferkowa wieża

Inną opcją jest napisanie flamastrem cyferek lub przygotowanie karteczek od 1 do 10, które nakleimy na klockach ( o ile mamy taką możliwość) następnie układamy cyferkową wieżę. Świetna zabawa na utrwalenie liczb 🙂

 

 

Zwierzątka

Mam to szczęście, że mój synek uwielbia klocki LEGO i mamy bardzo dużo zestawów w domu, w tym również  ze zwierzątkami. Jeśli macie taki zestaw to koniecznie użyjcie go do nauki nazw zwierzątek. Moja propozycja wszystkie zwierzątka ukrywamy w worku np. wypełnionym ryżem, kaszą lub grochem, następnie prosimy o wylosowanie figurki i odgadnięcie, co to jest.

 

 

Nauka podstawowych wyrazów

Jak wiadomo w zestawach oprócz zwierzątek znajdziemy również ludziki, rośliny czy też pojazdy. Tym razem opcja dla starszaków, którzy rozpoczynają naukę czytania. Przygotowujemy karteczki z wyrazami przedmiotów, które użyjemy i wrzucamy do pudełka. Zadaniem dzieci jest wylosowanie karteczki i dopasowanie jej do właściwego przedmiotu.

 

 

Czasami warto rozejrzeć się w domu i wykorzystać te przedmioty, które nas otaczają do nauki języka obcego. Pamiętajmy jednak, nie zmuszajmy dzieci i nie traktujmy tego jak nudnego obowiązku, ale jak zabawę.

Podsumowując, klocki LEGO służą nauce, eksplorowaniu i dobrej zabawie, dlatego warto zainwestować chociażby w jeden zestaw. Polecam, jako mama 4 latka jak i nauczyciel języka angielskiego.

Źródła inspiracji:
www.lego.com/pl-pl oraz pinterest.com

Ocena czytelników: 5
edufox oprogramowanie dla przedszkola