Nastały czasy, gdy żaden wybór nie jest łatwy, nawet wybór przedszkola dla dziecka. Minęły czasy, gdzie dziecko trafia do najbliższego przedszkola, teraz rodzice chcą, by ich dzieci uczęszczały do jak najlepszej placówki.

Propozycji jest wiele: artystyczne, sportowe, językowe i wiele innych ( recenzje przedszkoli ). I to dobrze, że są takie możliwości, bo często obserwując swoje dzieci widzimy jakie mają predyspozycje, co je ciekawi, fascynuje. Jednakże przedszkole pomimo wielości swoich propozycji zawsze za priorytet bierze to co najważniejsze. Nauczyciele wiedzą, że harmonijny, równoległy rozwój przyczyni się do tego, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie,a co za tym idzie szczęśliwe.

Wybierając przedszkole dla naszego dziecka, zachęcam by poznać program przedszkoli, które pracują na pedagogice Friedrich Froebla, czyli pracujących na programie ,,Dar Zabawy’’. F. Froebel uznawany za twórcę wychowania przedszkolnego, niestety sam już nie jest tak popularny jak jego następcy. Dla wielu może to być pierwszy raz słyszane hasło, jednakże nie jest to nic innego jak „powrót do źródeł”, powrót do tego co ma największy i najkorzystniejszy wypływ na prawidłowy rozwój naszego dziecka, czyli rozwijającej zabawy i kontaktu z naturą.

Czym wyróżniają się freblowskie przedszkola, czy freblowska grupa?

A mianowicie tym, iż chcemy przekonać rodziców, że swobodna zabawa dziecka zajmuje najważniejsze i centralne miejsce w rozwoju dziecka, a dorosły musi zapewnić odpowiednie warunki do swobodnej zabawy w sali oraz w plenerze. To dzięki niej dziecko zdobywa nowe doświadczenia i wiedzę, która będzie bazą do zdobywania dalszego prawidłowego rozwoju.

Są to przedszkola, które pozwolą naszym dzieciom uczyć się wielu różnych czynności związanych z codziennym życiem. Koncepcja ta ukierunkowana jest na samodzielne i aktywne działania dzieci poprzez zabawę. I właśnie dlatego każdy rodzic powinien zatrzymać się przy takim przedszkolu i zwrócić na nie uwagę, ponieważ który to rodzic nie chce mieć mądrego i samodzielnego przedszkolaka?

Kolorowe klocki, które są charakterystyczne dla przedszkoli freblowskich, nazywane są „darami”. Dary to zwykłe – niezwykłe klocki, które poprzez codzienną zabawę przygotowują dzieci do nauki szkolnej, między innymi w zakresie: pisania, matematyki czy wszelkich działań artystycznych. A wyróżnia je to, że wszystkie działania prowadzone są przez zabawę, co jest naturalne dla dzieci tym w wieku przeszklonym. A innowacyjna organizacja pracy w takich grupach daje możliwość nabywania niezbędnych umiejętności życiowych w sposób twórczy i atrakcyjny dla dziecka, a także wzajemnej wymiany spostrzeżeń i wiedzy.

Proponowane rozwiązania organizacyjne sprzyjają rozwojowi umiejętności współpracy w grupie, uwrażliwiają na naturę, udoskonalają umiejętności matematyczne, uczą dzieci wielu czynności z życia codziennego, a w mieszance z pasjonatami, którzy pokochali te założenia na pewno dadzą niezwykle imponujące efekty w rozwoju małego dziecka.

edufox oprogramowanie dla przedszkola