Czym jest design? Czy może być dobry lub zły? Czy w ogóle powinniśmy o nim myśleć w kontekście edukacji dzieci?

Słowo design bardzo mocno osadziło się w języku polskim. Jest używane w najróżniejszych kontekstach jako definicja wymyślnych i nowoczesnych form. Design to jednak nic innego jak projektowanie użytkowe. Każdy przedmiot ma jakiś “design”, co oznacza, że słowo “designerski”, nie ma zbyt wiele znaczenia.

Dobry i zły design

Jeśli design to nic innego jak projektowanie użytkowe, to zdecydowanie może on być dobry lub zły. Funkcja to słowo, które definiuje, z jakim projektem mamy do czynienia. Jeśli wygląd podąża za użytecznością, mamy pierwszy warunek spełniony. Potem w grę wchodzą między innymi proporcje, użyte materiały i estetyka.

Podyskutujmy o gustach

design od małego
Drewniane klocki Plan Toys

Przyjęło się milczeć nad cudzym poczuciem estetyki oraz gustem, wybory z tej dzieciny utożsamiając z doborem kolorów lub krojów ubrań. Sprawa jest jednak o wiele ważniejsza, niż się powszechnie uznaje. Gust to nie tylko nasza indywidualna sprawa. Chociażby to jakie domy budujemy lub osiedla, na których kupujemy mieszkania, tworzy nasze wspólne otoczenie i wpływa komfort życia. Poczucie estetyki to kompetencja, którą należy zdobyć, wykształcić. Dzisiejsze dzieci będą w przyszłości bezpośrednio oraz za pomocą swoich wyborów projektować nasz świat. Warto zatem wyposażyć je w kompetencje, które pozwolą im budować przyjazne otoczenie. Nastawienie na drugiego człowieka i branie pod uwagę również dobra innych będzie z pewnością kolejną cegiełką do nauki empatii.

Jak pracować nad poczuciem estetyki? Design od małego

Pierwszym krokiem będzie stworzenie dziecku harmonijnej przestrzeni i dokonywanie świadomych i rozważnych wyborów podczas zakupu rzeczy do domu oraz zabawek. Z pewnością nawet maluchy docenią dobry design. Będą one korzystać i wybierać przedmioty użyteczne i dobrze zaprojektowane, a odrzucą te, które zostały stworzone z myślą o zysku, a nie użytkowniku. Uczmy dzieci historii sztuki oraz designu, aby dać im punkt odniesienia, który pozwoli im widzieć kontekst. Szczęśliwie mamy dziś wybór wśród szerokiej gamy literatury oraz produktów dla dzieci, które wydobędą design od małego.

design od małego
Książka D.E.S.I.G.N Ewy Solarz, wyd. Dwie Siostry
edufox oprogramowanie dla przedszkola