Dieta eliminacyjna to codzienność wielu dzieci i dorosłych. Jedni wykluczają określone produkty z wyboru, dla innych to kwestia zachowania zdrowia. Jakie są rodzaje diet eliminacyjnych i czy przedszkola powinny dawać rodzicom możliwość wyboru rodzaju posiłków?

Diety eliminacyjne możemy podzielić na te, które są wynikiem wyboru (dieta wegańska, wegetariańska) lub konieczności (nietolerancje i alergie). Niezależnie od motywacji warto dać rodzicom możliwość wyboru diety dziecka i nie uzależniać jej od przyniesienia skierowania od lekarza. Biorąc pod uwagę mnogość wariantów diet eliminacyjnych, taka oferta z pewnością stanowi wyzwanie dla przedszkola, ale warto podjąć ten wysiłek. Choroby cywilizacyjne, dostęp do zaawansowanych metod diagnostyczny oraz zróżnicowanie światopoglądowe sprawia, że diety eliminacyjne są dziś codziennością. Przedszkola nie mogą ignorować tego faktu.

Rodzaje diet eliminacyjnych

Do najczęściej występujących diet należy dieta wegetariańska/wegańska (wykluczenie produktów odzwierzęcych), dieta wykluczająca gluten, laktozę oraz diety eliminujące jeden lub grupę alergenów (pomidory, mleko krowie, orzechy, ryby i owoce morza, soja, pszenica). Każda z tych diet wymaga przestrzegania restrykcyjnych norm przygotowania posiłków.

Własna kuchnia kontra catering

Jeśli placówka korzysta z cateringu, sprawa jest łatwiejsza, bo wystarczy wybrać firmę, która ma w ofercie różnorodne diety. Większy problem mają placówki z własną kuchnią, ponieważ diety eliminacyjne, na przykład bezglutenowe, wymagają osobnego stanowiska pracy oraz sprzętu. Nie można przygotowywać na przykład posiłku bezglutenowego, używając deski i noża, którymi wcześniej przygotowano standardowy posiłek. Dlatego decyzja o wprowadzeniu diet eliminacyjnych wymaga dobrego przeszkolenia pracowników kuchni.

Jak oswoić diety eliminacyjne wśród dzieci?

Warto uczyć dzieci, że różnorodność jest dobra, a fakt, że kolega lub koleżanka nie mogą czegoś jeść, nie jest niczym dziwnym i negatywnym. Zainicjowanie zajęć o odżywianiu będzie dobrym wstępem do nauki akceptacji.

edufox oprogramowanie dla przedszkola