Połączenie w jednym zdaniu słowa “zdrowe” i “brownie” może nie jednego zdrowo przestraszyć. Spokojnie. Wszystkie proponowane tu przepisy są przetestowane na entuzjastach tradycyjnych słodyczy.

Wyobraźcie zatem sobie, jaką euforię wywołają u wielbicieli zdrowego stylu życia oraz ulgę u rodziców, którzy nie chcą pozbawiać dzieci słodyczy.

Zdrowe brownie z fasoli

Ze względu na swoją prostotę, ciasto świetnie się nadaje do wspólnego pieczenia razem z dziećmi. Kilkulatkowie będą mogli większość czynności wykonać sami.

Będziecie potrzebować:

• 2 puszek fasoli
  • 2 bananów
  • 4 jajek, lub 4 łyżek zmielonego siemienia lnianego
  • 3 łyżek niesłodzonego kakao
  • 5 łyżek ksylitolu lub innego słodzika – można
  • 2 łyżek oleju, najlepiej kokosowego
  • ½ łyżeczki sody
  • Szczypty soli

Czekoladowa polewa:

• 2 łyżki kakao
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżka wody
  • 1 łyżka syropu z agawy, miodu lub ksylitolu

Daktylowa polewa:

• 10 namoczonych daktyli
  • 5 namoczonych moreli

Opcjonalnie: ulubione orzechy lub owoce do dekoracji ciasta

zdrowe brownie

Składniki na ciasto należy dokładnie zblendować (ok. 10 min). Następnie wlać do dużej keksówki lub blachy do pieczenia i piec około 50 minut w temperaturze 180 st. c. W międzyczasie przygotować polewę. Czekoladowa: rozpuścić wszystkie składniki w rondelku i pozostawić do wystygnięcia. Daktylowa: zblendować owoce na gładką masę, dodając w razie potrzeby wodę z namaczania. Po wystygnięciu wystarczy udekorować ciasto polewą.

Będzie pyszne i bez “Smacznego”