Pojęcie wizerunku kojarzy się zazwyczaj z globalnymi markami, które wydają niewyobrażalne pieniądze na to, żeby go kreować. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw często nie doceniają jego siły, nie uświadamiając sobie, że i tak jakiś mają.

Jeśli zastanawiacie się, po co w ogóle zajmować się takim tematem, jak wizerunek przedszkola, spróbujmy wyobrazić sobie siebie przed półką sklepową i zastanówmy się jakich wyborów dokonujemy. Dlaczego wybieramy te, a nie inne marki? Czy reklamowana kawa lub herbata nie wydaje się nam bardziej jakościowa? Czy liczymy na to, że buty znanej marki będą wygodniejsze i trwalsze? Czy perfumy, jakich używamy, niosą za sobą tylko zapach, a może również jakąś obietnicę?

A w kontekście naszej branży, pomyślmy jeśli wszystkie przedszkola świadczą tą samą usługę i spełniają podobne wymogi formalne, na jakiej podstawie rodzic wybierze tę, a nie inną placówkę?

3 kroki do świadomego budowania wizerunku przedszkola

 

Aby zacząć pracę nad kreowaniem wizerunku, musimy określić swoją tożsamość. Zastanowić się nad swoimi wartościami: co nas wyróżnia, na czym nam zależy, jaka idea towarzyszyła przy tworzeniu danej placówki, jacy jesteśmy, jakie metody dobieramy? Po etapie określenia swojej tożsamości wybierzmy 3 cechy, które chcemy najmocniej komunikować.

Możemy chcieć być postrzegani jako przedszkole ekologiczne, językowe, wolne światopoglądowo, w duchu pedagogiki  Montessori, realizujące założenia Porozumienia Bez Przemocy (NVC), demokratyczne, integracyjne, z najlepiej wykwalifikowaną kadrą, budujące wokół grupy przedszkolnej społeczność, angażujące rodziców, eksponujące ciekawą historię powstania itp. Istotne, aby wśród cech, które nas opisują, wybrać te, które na lokalnym rynku przedszkolnym nie występują łącznie. Tylko wtedy mamy szansę się wyróżnić.


Kolejny etap to rozmowa z pracownikami na temat naszych wartości, a także przegląd materiałów wizualnych, strony internetowej, Facebooka i sprawdzenie, czy dostatecznie komunikujemy nasze wartości.

Warto zwrócić się do firmy, zajmującej się wizerunkiem, aby pomogła uspójnić materiały i wyeksponować to, co dla nas ważne.

Każde miejsce spotkania z marką przedszkola powinno być spójne. Dla rodziców szukających najlepszego przedszkola dla swojego dziecka to właśnie strona internetowa oraz Facebook będą pierwszymi punktami styku. Dla rodziców dzieci, które już uczęszczają do placówki, najważniejsze będzie to, jakie zajęcia są proponowane dzieciom, jaka jest kadra, jak się zachowuje w stosunku do dzieci itp.


Jeśli włożyliśmy pracę w przygotowanie strategii komunikacyjnej, a następnie zaczęliśmy wdrażać ją w życie, skąd będziemy wiedzieć, czy nasze wysiłki przynoszą skutek? Musimy zapytać swoich odbiorców. Badanie wizerunku, które może przyjąć formę powszechnej “Ankiety satysfakcji klienta”, pozwoli nam zrewidować swoje działania i określić obszary do poprawy. Zapytajmy rodziców, jak postrzegają naszą placówkę, dlaczego ją wybrali, jakie są jej mocne strony, co by zmienili?. Systematycznie przeprowadzana ankieta, będzie nieocenionym źródłem informacji i pozwoli szybko reagować na potrzeby i uwagi rodziców.

 

Wizerunek_przedszkola
Photo by rawpixel.com on Unsplash

Zawsze mów prawdę

Pamiętajmy, że o ile wizerunkiem powinniśmy kierować świadomie i go kreować, o tyle musi on wynikać z faktycznie posiadanych cech i wartości. To, co zawsze będzie wpływać negatywnie na wizerunek, to fałsz, który może łatwo przekreślić wcześniejsze starania.

Niezależnie od strategii jaką przyjmiemy, wartości muszą być powszechnie znane i wcielane w życie przez wszystkich pracowników, a wszystkie podejmowane działania muszą być z nimi zgodne.

edufox oprogramowanie dla przedszkola