Zanim poślemy dziecko do przedszkola warto zastanowić się czy jest już na to gotowe.

Jak powszechnie wiemy, dzieci uczęszczające do przedszkoli muszą mieć skończone 3 lata. Jednak warto zastanowić się czy dziecko mimo wieku kalendarzowego ma już nabyte wszystkie umiejętności, które pozwolą mu podjąć to nowe wyzwanie z radością.

Bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka ma czytanie książek. Warto poświęcić czas wieczorem, a jeśli nie to chociaż krótką chwilę rano lub w ciągu dnia, aby przeczytać jedną 15 minutową bajkę. Czytanie rozwija język dziecka, jego wyobraźnię, uczy dostrzegania dobra i zła, czyli wartości oraz buduje więź dziecka z rodzicem.

O przeczytanych bajkach warto rozmawiać, aby mieć pewność, że dziecko rozumie tekst i nie kryją się w nim żadne niezrozumiałe sytuacje, które mogą wywoływać u dziecka lęk. Podczas słuchania czytanego tekstu dziecko uczy się koncentrować na języku, ćwiczy pamięć słuchową. Są to umiejętności, które na pewno przydadzą się przedszkolakowi.

Aby było mu łatwiej warto również zadbać o prawidłowy chwyt. Jeśli Twój maluch ma problem z prawidłowych trzymaniem łyżki w ręce warto to ćwiczyć, gdyż w przedszkolu będzie musiało samo lub z małą pomocą poradzić sobie z obiadem. Zwróć uwagę również na chwyt ołówka czy kredki, aby ułatwić mu rozwijanie umiejętności plastycznych. Okres przedszkola to pierwszy moment rozstania malucha z mamą czy tatą. Postaraj się, aby dziecko jak najspokojniej go przeszło.

Bardzo pomocnym elementem w oswajaniu dziecka z nową sytuacją jest pisanie wspólnie pamiętnika. Nie tylko sprawia, że rodzic może dowiedzieć się jak dziecku podoba się w przedszkolu, ale może mu wytłumaczyć np. za pomocą rysunku wiele emocji, które czekają dziecko za murami przedszkola.

Wspólne pisanie pamiętnika, wklejanie tam zdjęć, pamiątek ze spaceru czy rysowanie różnych scen sprawiają, że dziecko ćwiczy myślenie przyczynowo – skutkowe, uczy się dni tygodnia, ale również odreagowuje stres związany z rozstaniem z rodzicami.

Staraj się, aby dziecko miało w domu drobne obowiązki. Przedszkole to miejsce, w którym dzieci rozpoczynają pierwsze społeczne sytuacje, uczą się nowych ról, pomagają sobie nawzajem. Na pewno będzie mu łatwiej zmierzyć się z różnymi obowiązkami, gdyż nie będzie to dla niego nowość.

Warto również zwrócić uwagę na wymowę dziecka, jeśli widzisz, że dziecka ma trudności artykulacyjne z głoskami, koniecznie skontaktuj się z logopedą, który pomoże dziecku prawidłowo wymawiać. Dzięki temu dziecko będzie lepiej rozumiane przez kolegów czy panie w przedszkolu.

Staraj się w domu ćwiczyć pamięć dziecka. Dzieci z lepszą pamięcią szybciej adaptują się do nowych sytuacji, szybciej uczą się nowych rzeczy, nie boją się wyzwań.

Staraj się chwalić swoje dziecko za postępy, aby budować w nim zdrowe poczucie wartości, grajcie wspólnie w gry planszowe dla najmłodszych. Dzięki nim dziecko uczy się rywalizacji, ale również trudnej sztuki przegrywania.

Warto stymulować rozwój dziecka, gdyż umiejętności zdobyte w pierwszych latach życia do fundament to budowania całej przyszłości dziecka.

edufox oprogramowanie dla przedszkola