Uważa się, że dzieci uczą się języków szybciej i łatwiej niż dorośli, dlatego też kładzie się duży nacisk na to, żeby naukę zacząć już od najmłodszych lat – w przedszkolu, a nawet w żłobku.
To prawda, że dzieci wręcz chłoną jak gąbki, ale należy też pamiętać, że uczą się inaczej niż my – dorośli. Oto 5 najważniejszych faktów dotyczących nauki języka angielskiego małych dzieci i specyfiki tych zajęć w przedszkolu.
Długość zajęć
Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej i podstawą programową edukacji przedszkolnej, nauka języka obcego nowożytnego obejmuje obowiązkowo wszystkie dzieci. Zróżnicowany jest tylko czas trwania zajęć w zależności od wieku uczniów: dla 3- i 4-latków jest to 15 minut, podczas gdy dla dzieci 5- i 6-cio letnich przeznacza się 30 minut zajęć.
Nauka przez zabawę
Na tym poziomie podstawową i najskuteczniejszą formą nauki języka obcego jest zabawa. Dzieci uczą się bawiąc, choć same nie zdają sobie z tego sprawy. Śpiewają, a śpiew połączony jest najczęściej z ruchem lub tańcem. Powtarzają rymowanki, słuchają bajek, kolorują, wycinają, przyklejają, grają w gry czy biorą udział w zabawach bardzo podobnych do tych, które znają z domu lub „zwykłych” zajęć przedszkolnych.
Nauczyciel
Dobry nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu to ogromny skarb! Najczęściej to w przedszkolu dziecko ma pierwszy raz styczność z językiem angielskim i od tego jaki jest nauczyciel, będzie zależało to, jaki będzie jego dalszy stosunek do tego przedmiotu. To za sprawą nauczyciela dzieci pokochają lub znienawidzą nowy język.
Podręcznik
Nauczyciel języka angielskiego może wspomagać się podręcznikiem, ale wcale nie musi. Najważniejsze są treści podstawy programowej, które nauczyciel jest zobowiązany zrealizować, a nie samo „przerobienie” podręcznika. Czasem jednak lepiej zrezygnować z podręcznika na rzecz zabaw czy piosenek, zwłaszcza w młodszych grupach, gdzie zadania podręcznikowe mogą zabierać zbyt dużo i tak krótkich już zajęć. Jeśli jednak przedszkole zdecyduje się na korzystanie z podręczników do języka angielskiego, to należy pamiętać, aby były one dopuszczone przez MEN.
Efekty
Bardzo często rodzice martwią się o to, że ich dzieci niewiele pamiętają i nie potrafią powtórzyć tego, czego uczyły się na zajęciach. Nauka języka na tym etapie tak właśnie wygląda. Dziecko oswaja się, nabiera pewności siebie i zaufania do nowego nauczyciela. Stopniowo otwiera się na brzmienie nowego języka i przygotowuje się do porozumiewania w nim. Ten czas nazwany został okresem ciszy, może trwać od kilku dni do kilku lat i jest zupełnie naturalny. Dlatego nie należy go zakłócać przepytywaniem dziecka, niepotrzebnym komentowaniem, że niczego nie pamięta, a tym bardziej nie należy zmuszać dziecka do powtarzania w domu, jeśli samo tego nie chce.
Wbrew temu, co nam się wydaje, dziecko już naprawdę dużo potrafi, ponieważ, chociaż może samodzielnie jeszcze nie używa języka obcego, to dobrze już rozumie wyrażenia stosowane przez nauczyciela. Czas na produkcję języka jeszcze przyjdzie.
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Jaki jest dobry, warty polecenia podręcznik?